Menu
Home
FeNZ Contacts
Membership
News
Clubs
Information - President's Corner
Downloads
Rankings
International Visitors
Links
Tournaments
Contact us

 Login
Login:

Password:

remember me

Lost your password?

 Recent Visitors
Lambvicc
admin
JohnstoneThom
PresidentCent
Jezza
RanceMark
ClarkBrya
MacnaughtanJohn

 Users Online
There are:
0 registered users
and 31 guests online now.


 
2009-02-12 21:53 - The 2nd. Commonwealth Junior Fenicng Championships 2009, Penang
Posted by Brillmartmore from same (FeNZ)
FeNZ At the close of the 2009 Championships the best NZ performances in each weapon contested were:
William Bishop 3rd, Men's Epee 34 fencers
Hamish Chan 12th,  Men's Foil 40 fencers
Rebecca Cribbin 23rd, Women's Epee 35 fencers
William Cowper 26th Men's Sabre 31 Fencers
Sally McCance 33rd Women's Foil 36 fencers


Results now available (click here)with the exception of Individual Men's Sabre and Women's Foil. These will be provided  as soon as possible (the cd disk given to us had no files on it!). Full final placings to be posted as soon as possible

A massive "THANK YOU" to the coaches, training partners, clubs, regions, FeNZ, supporters, parents and friends who assisted this team in so many ways. From the big and small contributions, they have all been of service and value. It is because of your generosity the team stands here proud and ready. To everyone thank you for your contributions. - Sue Grant-Taylor (President FeNZ)

From all of New Zealand, from our hearts, we wish them well Ė Kia Kaha, Stand Tall, Be Proud.

Click here -> teamnzpenang@gmail.com to send a message to the team
Click here -> http://nzjnrfencingteampenang.blogspot.com/ to visit the Team Blog
Summarised results of New Zealand fencers and teams followed by the full placings for all fencers in each event.

SUMMARISED RESULTS Ė NZ FENCERS AND TEAMS

INDIVIDUAL MENíS EPEE (34 Fencers)
3  BISHOP William (NZL)
20 VAN ZYL Gideon (NZL)

TEAM MENíS EPEE (7 Teams)
5 NEW ZEALAND (NZL)

INDIVIDUAL WOMENíS EPEE (35 Fencers)
23 CRIBBIN Rebecca (NZL)
24 CAMPBELL Carla (NZL)
32 HOPPER Jazmin (NZL)

TEAMS WOMENíS EPEE (8 Teams)
8 NEW ZEALAND (NZL)

INDIVIDUAL MENíS FOIL (40 Fencers)
12 CHAN Hamish (NZL)
22 CLARKE Hamish (NZL)
27 BELL Chris (NZL)
34 WILKINS Ben (NZL)

TEAMíS MENíS FOIL (9 Teams)
7 NEW ZEALAND (NZL)

INDIVIDUAL WOMENíS FOIL (36 Fencers)
Final Placings To Be Advised

TEAMS WOMENíS FOIL (8 Teams)
NZ did not compete

INDIVIDUAL MENíS SABRE
Final Placings To Be Advised

TEAMS MENíS SABRE (7 Teams)
7 NEW ZEALAND (NZL)

INDIVIDUAL WOMENíS SABRE (26 Fencers)
NZ did not compete

TEAMS WOMENíS SABRE (7 Teams)
NZ did not compete


FULL RESULTS FOR ALL FENCERS AND TEAMS

INDIVIDUAL MENíS EPEE (34 Fencers)
1  JOSHUA I-JIE Koh (MAS)
2  GANDOLFI Miles (ENG)
3  BISHOP William (NZL)
3  EDGAR Matthew (ENG)
5  ALLEN James (ENG)
6  HUNTER Alex (AUS)
7  RADFORD Kristian (AUS)
8  AZROUL FAZLY Mohammed (MAS)
9  MOHAMAD ROSLAN Mohamed (MAS)
10 DOWNES John (AUS)
10 NELSON Michael (AUS)
12 THOMAS Gareth (WAL)
13 WHITE Benjamin (ENG)
14 HUDSON Jack (SCO)
15 HUGHES Ben (WAL)
16 ALLEN Robert (RSA)
17 CARTY Greg (ENG)
18 AJINKYA ASHOK Dudhare (IND)
19 SHAZAMIN Shahrani (MAP)
20 VAN ZYL Gideon (NZL)
21 HASMIE Sohaimi (MAS)
22 ALBERS Matthew (IOM)
23 PREMANANDA MEITEI Mutum (IND)
24 NOOR NAHRIQ ADLI Noorjali (MAP)
25 HENG Gerard Michael Yi Tong (SIG)
26 BASEDIYA Amardeep (IND)
27 MELHUISH George (GUE)
28 DAVISON Nicholas (AUS)
29 HARRINGTON James (WAL)
30 DINESH Dinesh (IND)
31 HARLOW Alexander (GUE)
32 INDERWICK Benjamin (GUE)
33 IZZAT Amierul (MAP)
34 ASHWORTH Matthew (GUE)


TEAM MENíS EPEE
1 MALAYSIA (MAS)
2 ENGLAND (ENG)
3 AUSTRALIA (AUS)
3 WALES (WAL)
5 NEW ZEALAND (NZL)
6 INDIA (IND)
7 GUERNSEY (GUE)


INDIVIDUAL WOMENíS EPEE (35 Fencers)
1  LAWRENCE Corinna (ENG)
2  BYATT Emma (SCO)
3  AYSE Nur Hikmet (MAP)
3  RADFORD Amy (ENG)
5  CHANG Caitlin (ENG)
6  CHE KU Nur Aida (MAP)
7  LAWRENCE  Hannah (ENG)
8  THOMAS Rebecca (WAL)
9  CLARK Rebecca Jade (ENG)
10 NADZIRAH Mohd Adzeman (MAP)
11 INTAN Sapura (MAP)
12 LAURA Simon (MAP)
13 VILAYA PARAMBATH Dilna (IND)
14 AMBILY Padinjaramuriyil (IND)
15 RIDSDALE Lucy (SCO)
16 RAMACHANDRAN Athira (IND)
17 HAGGETT Malindi (AUS)
18 DUFFUS Amy (SCO)
19 HARON Dhania Erma (MAS)
20 TILLOTT Jennie (WAL)
21 CUDDY Alice (AUS)
22 EVANS Ali (SCO)
23 CRIBBIN Rebecca (NZL)
24 CAMPBELL Carla (NZL)
25 KAUR Tarneet (IND)
26 CHEAH Amy Hsiao Phin (MAS)
27 HILL Su-Mita-Sen (AUS)
28 LEE Yue Xin (MAS)
29 HAWKINS Michelle (AUS)
30 LEWIS-OLIVER Natasha (WAL)
31 YASIN Yaminah (MAS)
32 HOPPER Jazmin (NZL)
33 DAVIES Jess (WAL)
34 DACK Helen (GUE)
35 GANESAN Maithili Manjoo (MAS)


TEAMS WOMENíS EPEE (8 Teams)
1 ENGLAND (ENG)
2 MALAYSIA PELAPIS (MAP)
3 AUSTRALIA (AUS)
3 WALES (WAL)
5 SCOTLAND (SCO)
6 INDIA (IND)
7 MALAYSIA (MAS)
8 NEW ZEALAND (NZL)


INDIVIDUAL MENíS FOIL (40 Fencers)
1  PEGGS Benjamin (ENG)
2  ROBINSON (Daniel) (ENG)
3  LAM Matthew (SIG)
3  SCOURFIELD Jason (WAL)
5  HOLDER Peter (ENG)
6  TAN Jeremoth (SIG)
7  DOWNES  John (AUS)
8  BORO Manik (IND)
9  POTTERTON Thomas (ENG)
10 HENDRIE Thomas (ENG)
11 NAGLE Chris (AUS)
12 CHAN Hamish (NZL)
13 DUDHARE Ajinkya Ashok (IND)
14 DOOLEY Stephen (AUS)
15 TALBOT-WRIGHT Ben (AUS)
16 LEONG  Jain Wei (MAP)
17 ORCHART George (WAL)
18 TAN Yuan Zi (SIG)
19 TAY Keith (SIG)
20 KAMA Mustaffa (MAP)
21 WILLIAMS Dean (AUS)
22 CLARKE Hamish (NZL)
23 OON REN Ooi (MAP)
24 NAVENDRUM Lohith (IND)
25 OZANNE Pierre (GUE)
26 DE CARTERET Jamie (GUE)
27 BELL Chris (NZL)
28 CORLETT Thomas (IOM)
29 ROBERTS Ben (WAL)
30 MILLER Thomas (GUE)
31 AQIL Mohd (MAS)
32 LIM Daniel Zheng Yi (SIG)
33 AL-IMRAN Sharol Lail (MAS)
34 WILKINS Ben (NZL)
35 AFIQ Nurul Nandril (MAP)
36 HALE Matthew (GUE)
37 TAN Ying Sheng (MAS)
38 KENNY Cheah Weng Foong (MAS)
38 NAJIB Mohd (MAS)
40 WALLIS Henry (GUE)


TEAMíS MENíS FOIL (9 Teams)
1 ENGLAND (ENG)
2 AUSTRALIA (AUS)
3 SINGAPORE (SIG)
3 WALES (WAL)
5 INDIA (IND)
6 MALAYSIA PELAPIS (MAP)
7 NEW ZEALAND (NZL)
8 GUERNSEY (GUE)
9 MALAYSIA (MAS)


INDIVIDUAL WOMENíS FOIL (36 Fencers)
Final Placings To Be Advised


TEAMS WOMENíS FOIL (8 Teams)
1 SCOTLAND (SCO)
2 WALES (WAL)
3 ENGLAND (ENG)
3 SINGAPORE (SIN)
5 MALAYSIA PELAPIS (MAP)
6 AUSTRALIA (AUS)
7 INDIA (IND)
8 MALAYSIA (MAS)


INDIVIDUAL MENíS SABRE (31 Fencers)
Final Placings To Be Advised


TEAMS MENíS SABRE (7 Fencers)
1 ENGLAND (ENG)
2 MALAYSIA (MAS)
3 AUSTRALIA (AUS)
3 GUERNSEY (GUE)
5 MALAYSIA PELAPIS (MAP)
5 SINGAPORE (SIN)
7 NEW ZEALAND (NZL)


INDIVIDUAL WOMENíS SABRE (26 Fencers)
1  ROBERTS Kira (ENG)
2  DAVIES Jess (WAL)
3  CARSON Rebecca (SCO)
3  CREECHAN Louise (SCO)
5  HOPKINS Rebecca (ENG)
6  KERR Felicity (ENG)
7  TILLOTT Jennie (WAL)
8  LOW Nelicia Wai Ling (SIG)
9  WATSON Alice (SCO)
10 NEWMAN Holly (WAL)
11 JASLYN Sheue Fang (MAS)
12 THINGUJAM Diana Devi (IND)
13 WAHIDA Ain Ibrahim (MAP)
14 TIERNEY Catherine (AUS)
15 SHAFERN Cheng Li (MAS)
16 BHYIVANI DEVI C.A. (IND)
17 LEWIS Rachel (ENG)
18 WONG Sy Ying (MAP)
19 VAZHAYIL Desni  (IND)
20 AUTY Samantha (AUS)
21 SAEERA Fatimah (MAP)
22 FILZAH Syabila (MAP)
23 ROBERTSON Isabelle (AUS)
24 TAN Ying Duo (MAS)
25 KAUL Rosheen (AUS)
26 MURRAY Jessica (SCO)


TEAMS WOMENíS SABRE (7 Teams)
1 ENGLAND (ENG)
2 SCOTLAND (SCO)
3 INDIA (IND)
3 WALES (WAL)
5 MALAYSIA (MAS)
6 MALAYSIA PELAPIS (MAP)
7 AUSTRALIA (AUS)

Send your comment
We apologize, but you need to login to post comments. Accounts at this time are only available to affiliated members of Fencing New Zealand

Tournament Calendars 
New Zealand
United States
Australia
Great Britain
France
F.I.E

Powered by 



  Page processed in 0.0679 seconds - 14 queries